sobota 23. apríla 2016
Š
Autor: Miloslav Šimek & Jiří Grossmann
Názov: Povídky aneb Nechci slevu zadarmo!
Vydavateľ: Nakladatelství ŠULC a SPOL.
Rok vydania: 1997
Oficiálna anotácia: Povídková kniha Nechci slevu zadarmo dvou literárních klaunů Šimka a Grossmanna obsahuje povídky z Besídky zvláštní školy, z knihy Návštěva cirkusu, soubor třiceti čtyř dosud nevydaných povídek Jak jsme přechovávali bělogvardějce a filmovou povídku Až přijde Komenská, parodující feminizované školství. Spontánně vyprávěné příběhy Š+G srší od první do poslední věty originálními žertíky, vtipy a legráckami, které jiskřivým humorem a ironií podbarvují všechny ty neopakovatelné groteskní karikatury ze života rodiny, školy a společnosti. První úplné vydání povídek Š+G je určeno všem, kdo milují nezničitelný český humor.
Autor: Anton Špiesz
Názov: Ilustrované dejiny Slovenska: na ceste k sebauvedomeniu
Vydavateľ: Perfekt
Rok vydania: 2002
Oficiálna anotácia: Ak listujem v prvej ponovembronežnej syntéze slovenských dejín jedného z popredných slovenských historikov Antona Špiesza, historika, ktorý mohol obhájiť zaslúžený titul doktora vied až v roku 1991 v rámci rehabilitačného procesu v Slovenskej akadémii vied, je celkom prirodzené, že sa neustále vraciam k myšlienke vyslovenej Cicerom: Historia est testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae, nuntia velustatis. Pretože napriek tomu, že toto dielo bolo napísané "prirýchlo", bolo tvorené úprimnou snahou autora v stručnosti zachytiť dejinotvorné osudy tohto územia a tu žijúcich obyvateľov v čase prednárodnom, ale aj neskôr v čase národnom, predovšetkým vo väzbách na genézu slovenského národa. Snaží sa nám ich pretlmočiť neizolovane, v spojitosti regionálneho - národného a kontinentálneho - európskeho civilizačného kultúrnohistorického procesu. A snaží aj sa podchytiť mnohé interakcie, interetnické a akulturačné procesy. Vývoj vidí v procesoch s istým porozumením k jeho aktérom či tvorcom. Odmieta mytologizujúce chápanie dejín územia Slovenska a tu žijúcich obyvateľov, prístupne prezentuje genézu slovenského národa na dlhých a strastiplných cestách k sebavedomiu, emancipácií až napokon k samostatnej demokratickej štátnosti, ktorej sa už, žiaľ, nedožil...
Je to výpoveď renomovaného historika, ktorá je zobrazením svedectva času a v mnohom rozširuje svetlo pravdy. Súčasne je aj odrazom historickej pamäti a tlmočníkom dôb minulých. (informácie prevzaté z obálky knihy - tie sú zase prevzaté z doslovu PhDr. Dušana Čaploviča, DrSc.)
Autor: Miroslav Štochl
Názov: Teorie literární komunikace
Vydavateľ: Akropolis
Rok vydania: 2005
Oficiálna anotácia: Všechno lze pochopit, dokonce i současnou literární vědu! Stačí mít spolehlivého průvodce! O tom, proč se dnešní literární věda neobejde bez poznatků gender studies a kulturních studií a co se vlastně skrývá za pojmy znak, struktura, interpretace, recepce či dekonstrukce, vypráví kniha, jejíž autor – pedagog pražské katedry české literatury a literární vědy FF UK – chce, aby stejnou měrou sloužila k zábavě, poučení i zamyšlení...
Tato kniha není jen popisem klasických východisek literární vědy, ale také pokusem o jejich revizi v kontextu postmoderní plurality a nového myšlení, které jde ruku v ruce s nedůvěrou k totalizujícím, unifikujícím přístupům. Důležitá je otázka ohledně samé pozice literární vědy - jaká je vůbec její úloha v době, kdy obvyklé problémy typologie, genologie, tematologie či poetiky střídá širší interdisciplinární výzkum vztahu literatury a kultury, např. v relacích literatura a univerzum (literární obraz a svět), literatura a komunikace (společný smysl, dialog, dorozumění, porozumění), literatura a společnost (pohlaví, rasa, národ…), literatura a dějiny (dějiny jako text, příběh, vyprávění), literatura a ekonomie (produkce, trh), literatura a nové technologie (média, hypertext)? Proč se nepokusit zodpovědět takové otázky třeba provokativním způsobem. Vhodné i jako nezvyklý úvod do teorie soudobé literatury.
Autor: Miloslav Švandrlík
Názov: Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky
Vydavateľ: Epocha
Rok vydania: 2007
Oficiálna anotácia: Známé a oblíbené dílo z pera renomovaného autora a osvědčeného vypravěče Miloslava Švandrlíka vychází poprvé ve své historii se všemi původními ilustracemi - kolorovanými pro nové vydání Mistrem Nepraktou - kreslenými knize na míru.
Dnes již klasický titul připomínající doby nedávno minulé, v němž autor, který vojenskou prezenční službu vykonával v letech 1953-55 na pracovištích Technických praporů v západních a jižních Čechách, barvitým a osobitým způsobem popisuje všední absurdity nevšední doby Československo-sovětského poválečného přátelství a její odraz nejenom v životě vojenských branců - pétépáků.
Kniha, resp. jejích 17 kapitol "prvního dílu", vyšla poprvé v nakladatelství Vysočina v roce 1969 a dalších dvacet let se příběhy "druhého dílu" mohly šířit jen ústním podáním nebo opisováním, kompletního vydání se text dočkal až po změně politických poměrů, v roce 1990.
Prihlásiť na odber:
Zverejniť komentáre (Atom)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára