nedeľa 4. júna 2017

Spevavé rozprávky (recenzia)


Čítali ste niekedy knihu, ktorá vás očarila už obálkou a po každej prečítanej strane a preskúmanej ilustrácii vaše očarenie rástlo a rástlo? U mňa takéto rastúce očarenie vyvolala kniha Spevavé rozprávky, ktorú vydalo vydavateľstvo BUVIK.

Recenzovaná kniha


 Prvé dojmy a zistenia

Kniha zaujme od prvého momentu krásnou, rozprávkovou ilustráciou na obálke. Upúta aj originálne spracovaný názov knihy, ktorý je zapísaný v notovej osnove

Na knihe nie je uvedený autor rozprávok, pretože kniha predstavuje zbierku prevažne ľudových rozprávok pochádzajúcich z rôznych krajín a preložených z rôznych jazykov. Informácie o pôvode rozprávok a ľuďoch, ktorí ju spracovali do aktuálnej knižnej podoby, čitateľ nájde na konci knihy. Peter Uchnár, ilustrátor Spevavých rozprávok, je menovaný už na obale knihy. 

Kniha je podľa údajov na webovom sídle vydavateľstva BUVIK určená pre predškolákov a prvákov. Nestotožňujem sa s jej zaradením do vekovej kategórie predškolák. Kniha síce neobsahuje dejovo náročné príbehy, ale jazyk, akým sú rozprávky napísané, môže byť pre predškoláka náročný. 

Spevavé rozprávky obsahuje českú, francúzsku, nemeckú, slovenskú, španielsku a rumunskú ľudovú rozprávku

V doterajších recenziách detských kníh som prezentovala knihy, v ktorých nebolo veľa textu a výrazný podiel patril ilustráciám. Spevavé rozprávky sú odlišné. Obsahujú veľa textu a sú doplnené prekrásnymi ilustráciami. V súvislosti s ilustráciami možno použiť viac superlatívov, napríklad magickosť, snovosť, nadpozemskosť, originálnosť. Ilustrátor Peter Uchnár je uznávaným a oceňovaným ilustrátorom. Viac informácií si o tomto ilustrátorovi (& maliarovi & grafikovi) môžete prečítať napríklad na jeho webovom sídle.  


Opis deja jednotlivých rozprávok

Nájdená princezná - rozprávka o princeznej, ktorá odmietala návrhy ženíchov od svojho otca - kráľa a ten ju preto zatvoril do tajnej komnaty a dal rozhlásiť, že kto princeznú nájde, dostane ju za ženu...

Lesná žienka - Betuška, maličké dievčatko, žijúce iba s mamou vo veľkej chudobe, je hlavnou postavou ďalšej rozprávky. Betuška je vždy veselé dievčatko. Chodievalo pásť kozy a vždy si našlo čas na tanec a spev. Jedného dňa sa jej zjavila lesná žienka - v rozprávke označená ako panna - a navrhla jej, aby si zatancovali spolu...

O Jankovi Lievančekovi, ako sa neoženil s princeznou - obsah tohto príbehu je výstižne opísaný už v samotnom názve. Vystupuje v ňom chlapec Janko, prezývaný Lievanček, pretože miloval sladké lievančeky. Janko bol veľký dobrák, ale rozumu a šikovnosti veľa nepobral. Ľudia jeho povahu a nedostatky zneužívali a pripravili Janka o všetko. Janko sa preto na odporúčanie svojej milej vybral do sveta. Čo zažil predtým, ako sa zoznámil s princeznou a odmietol sa s ňou oženiť, sa dozviete z knihy. 

O zázračnej čerešni - rozprávka o magickej čerešni, ktorej plody môžu vyliečiť ťažko chorého kráľa. Kráľ dal rozhlásiť správu, že kto mu zhodí za hrsť čerešní z tohto stromu, tomu dá polovicu kráľovstva a jednu zo svojich dcér za ženu. Vyliezť na túto čerešňu však vôbec nebolo jednoduché...

Čarovné gajdy - gazda mal troch synov - dvoch súcich šuhajov a najmladšieho syna označovaného za ťarbáka a pecúcha. Najmladší syn raz pomohol chorej a opustenej starenke a tá ho za odmenu obdarovala gajdami, na ktoré keď mládenec hral, všetci a všetko naokolo sa roztancovalo, aj ovečky. Na čarovnú starenku postupne natrafili všetci traja bratia a reakcia na ich správanie na seba nenechala dlho čakať...

Pretancované črievičky - kráľ mal dvanásť dcér, ktoré mali pred otcom veľké tajomstvo. Každé ráno boli v ich komnate všetky črievičky zodrané, zničené, ako by celú noc v nich tancovali. Nechceli kráľovi prezradiť, kde a čo po nociach vystrájajú. Kráľ dal preto vyhlásiť, že kto vystriehne, kde jeho dcéry po nociach tancujú, môže si jednu vybrať za ženu a dostane aj polovicu kráľovstva...

Rozprávka o slávikovi - krátka rozprávka, v ktorej sa kráľ vtákov rozhodne zistiť, kto z jeho poddaných spieva najkrajšie. Pred kráľa vtákov predstúpili traja adepti na víťazstvo: vlha, drozd a slávik...Rozprávky prinášajú rôznorodé príbehy, pochádzajú z odlišných kútov sveta od rôznych autorov, spája ich však pár spoločných znakov:

1) rozprávky spája tanec, hudba a spev,
2) v rozprávkach sa vyskytujú zázračné hudobné nástroje a veci, 
3) vystupujú v nich rozprávkové bytosti, napríklad lesná žienka,
4) dobré konanie a rozhodnutia je v rozprávkach vyzdvihované a štedro odmenené.

Postavy

V každom príbehu je iná hlavná postava a vedľajšie postavy. Vyskytujú sa v nich ľudia, tajomné rozprávkové bytosti i zvieratá.

Kniha ma zaujala, lebo:

 •  rozprávky sú napísané krásnou, ľubozvučnou, malebnou slovenčinou; nájdeme v nich aj archaické výrazy (napríklad pecúch), ktoré súčasné deti asi nepoznajú a treba im ich vysvetliť,
 • v rozprávkach vystupujú postavy, ktoré nezištne konajú dobro a ich konanie je právom odmenené,
 • obsahuje síce pomerne krátke a dejovo nenáročné príbehy, ale sú pútavé a očarujúce,
 • ilustrácie robia z tejto knihy umelecké dielo.


Zhrnutie

Spevavé rozprávky je nádherná a veľmi hodnotná kniha po vizuálnej i po obsahovej stránke. Príbehy sú písané ľubozvučne a umožňujú tak vyniknúť kráse slovenčiny. Príbehy sú sprevádzané nádhernými, snovými, až priam magickými ilustráciami, ktoré dokonalo dotvárajú tieto rozprávky. 

V dnešnej dobe sa na knižnom trhu nachádza príliš veľa kníh, ktorých hlavné postavy konajú rôzne šibalstvá, lapajstvá (často používané označenie je aj dobrodružstvá), ktoré bývajú prezentované v pozitívnom svetle aj napriek tomu, že také správanie by v reálnom svete pozitívne prijímané určite nebolo. Napriek tomu sú deťom vo veľkej miere prezentované. Spevavé rozprávky sú však svetlou výnimkou. Hlavné postavy vystupujúce v týchto príbehoch sú jednoduchí, často zosmiešňovaní a podceňovaní ľudia, ktorí nezištne konajú dobro. Myslím, že práve takéto postavy by mali byť dávané deťom za vzor. 

Spevavé rozprávky je nádherná kniha, ktorá nie je sezónnou knižnou záležitosťou. Je klenotom medzi detskými knihami a odporúčam ju všetkým deťom i jej rodičom, pretože aj tých môžu príbehy zaujať. 

Bibliografické údaje knihy a oficiálnu anotáciu nájdete v tematickej kategórii Moja knižnica v časti Danielkova knižnica, konkrétne tu.
 

4 komentáre:

 1. Veru je toto jedna nadherna kniha. Dakujem za pripomenutie, Mimi ju chcem kupit uz len pre tie ilustracie a uplne sa s Tebou stotoznujem ohladom potrebnosti klasickych rozpravok. V tomto smere este mam co dohanat 😊

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem ti za komentár! teším sa, že sa zhodneme. :)

   Odstrániť
 2. Buvik vydava nadherne knizky.. zatial jedina, ktora nam nesadla bol hovornicek od Heviera, zial aj napriek nasej naklonnosti k poezii. napriek tomu, u nas je buvik zaruka dobrej detskej knizky. ilustracie su nadherne, pripomina mi to ilustracie z dobsinskeho.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem za komentár. :) áno, súhlasím - Buvik vydáva naozaj nádherné knihy. preto ma veľmi teší, že mám možnosť s týmto vydavateľstvom spolupracovať.

   Odstrániť