štvrtok 5. apríla 2018

Aprílové knižné novinky (2018)Knihy pre dospelýchNázov: Bystré dievča 
Autorka: Tessa Hadley 
Vydavateľ: Inaque.sk

Oficiálna anotácia: V románe Bystré dievča zostáva Tessa Hadley verná svojmu štýlu a témam známym zo zbierky poviedok Manželská láska a iné poviedky. Román je životným príbehom Stelly začínajúcim jej detstvom, ktoré strávila s matkou a nevlastným otcom v malom byte v Bristole v šesťdesiatych rokoch.

Veľa čítala a snívala o živote naplnenom eleganciou a dobrodružstvom. Všetko má však svoju cenu a ani bystré dievča nemusí zistiť, že sa chytilo do pasce; až keď je príliš neskoro.

Napriek tomu, že Stellin život je naplnený drámou, plynie na pozadí obyčajnosti. Tessa Hadley je skvelou pozorovateľkou citových a myšlienkových pohnútok mužov a žien a ich vzájomných vzťahov. 


zdroj: http://www.gorila.sk/product/713438

Názov: Zraňujúca láska
Autorka: Elena Ferrante 
Vydavateľ: Inaque.sk

Oficiálna anotácia: Debutový román Eleny Ferrante, autorky Neapolskej ságy, sa odohráva v Neapole a rozpráva príbeh o matkách a dcérach v komplikovanej spleti lží, citov a spoločnej minulosti, ktorá si spútala.

Po matkinej predčasnej a záhadnej smrti sa Delia vydáva hľadať pravdu do chaotických, dusivých ulíc svojho rodného Neapola. Séria tajomných telefonátov ju privedie k pôsobivým a znepokojivým zisteniam o matkinom živote a jej posledných dňoch.

„Zúrivý prúd rozprávania Eleny Ferrante je zriedkavým úkazom,“ napísal denník New York Times. Elena Ferrante je skutočne jedinečná spisovateľka, ktorá dokáže vystihnúť paradoxy rodinných vzťahov, bludných kruhov fyzického či psychického násilia...
(plné znenie anotácie nájdete po kliknutí na odkaz pod obrázkom)

zdroj: http://www.gorila.sk/product/706168

Názov: Zem ľudí
Autor: Antoine de Saint-Exupéry
Vydavateľ: EUROPA

Oficiálna anotácia: Legendárna novela slávneho francúzskeho spisovateľa.

„Francúzsky letec a spisovateľ Antoine de Saint-Exupéry (1990 – 1944) vystúpil na oblohu a z nezvyčajného zorného uhla objavil planétu, na ktorej žil. Čím vyššie vystupoval, tým väčšmi sa v jeho pohľade zotierali protirečenia medzi ľuďmi, rasami, politickými stranami, tým jasnejšie videl úsmev beduína, holandského námorníka, španielskeho revolucionára – úsmev človeka. Poznal, ako napísal v Zemi ľudí (1939), že skutočná radosť je len spoločne prežívaná radosť. Záchrana je len príležitosťou pre radosť. Spájame sa v úsmeve, čím sa staviame nad jazyky, kasty a strany.

Celým dielom Saint-Exupéryho sa vinie myšlienka, že človek premôže svoju osamelosť len vtedy, keď v láske a priateľstve daruje seba samého."

zdroj: http://www.gorila.sk/product/718578
  
Názov: Cop
Autorka:
Laetitia Colombani
Vydavateľ:
Odeon

Oficiálna anotácia:
Tři ženy žijící ve třech různých světadílech, tři osudy: Indka, která patří k nejnižší společenské vrstvě – Italka, jež zdědí rodinnou firmu – Kanaďanka, která má skvělou kariéru v právnické firmě. Všechny tři spojuje touha po důstojném životě. Nikdy se spolu nesetkají, nevědí o sobě; a přesto se mezi nimi vytvoří intimní pouto – symbolické pouto vzpoury proti nepřízni osudu. 


zdroj: http://www.gorila.sk/product/716045

Názov: Případ Collini
Autor:
Ferdinand von Schirach
Vydavateľ:
Host

Oficiálna anotácia:
Vražda. Vrah. A žádný motiv.


Fabrizio Collini pracoval čtyřiatřicet let jako nástrojař v Mercedesu a nedávno odešel do důchodu. Je to tichý, nenápadný muž a nic nenasvědčuje tomu, že by dokázal komukoli ublížit. A přesto v jednom z nejluxusnějších berlínských hotelů brutálním způsobem zavraždí slavného průmyslníka.

 

Colliniho případ dostane na starost Caspar Leinen, mladý advokát toužící zahájit kariéru verdiktem „nevinen“. Brzy však nastanou komplikace — Leinen totiž zjistí, že ho s obětí pojí osobní vztah. Vrah navíc odmítá prozradit svůj motiv a s kýmkoli hovořit. Leinen se pustí do pátrání a narazí na stopu, která mu odhalí strašlivou kapitolu z dějin německé justice, spojenou s obdobím druhé světové války. Kolik je toho ochoten obětovat, aby vynesl pravdu na světlo? 

zdroj: https://www.nejlevnejsi-knihy.cz/kniha/pripad-collini.html

Názov: Blázni a smrtelníci
Autor:
Bernard Cornwell
Vydavateľ:
BB/art

Oficiálna anotácia:
Uprostřed alžbětinské Anglie sní Richard Shakespeare o oslnivé herecké kariéře. Prozatím se díky využívání hezké tváře, obratného kradení a pozoruhodné výmluvnosti protlouká, jak se dá. Vztah ke staršímu bratrovi, jehož hvězda právě stoupá, není vůbec přátelský a poslední zbytky vděčnosti za to, že se Richarda ujal po útěku z rodného Stratfordu, se pomalu, ale jistě vytrácejí.


Když se ztratí nenahraditelné rukopisy her, po nichž pase konkurenční divadlo, hrdina knihy je nucen sehrát svou životní roli a ukrást texty zpátky. Při tom se dostává do ožehavých situací v nebezpečných, ale i nejvznešenějších částech a vrstvách Londýna, seznámí se s milou dívkou, podílí se na představení Snu noci svatojánské, uspořádaného u příležitosti svatby lorda komořího a před očima samotné královny Alžběty I. 


zdroj: http://www.gorila.sk/product/715274
 
Názov: Písařka ze Sieny
Autorka:
Melodie Winawer
Vydavateľ:
Metafora

Oficiálna anotácia:
Záhadný deník ze 14. století spojí dva lidi napříč časem. Pro milovníky románů Dívka s perlou nebo Cizinka.


Strhující love story a zároveň napínavý historický detektivní příběh, v němž se stírají hranice mezi minulostí a přítomností.

Beatrice Trovato, mladá doktorka neurochirurgie z New Yorku, sice dobře ví, jak funguje lidský mozek, ale v záležitostech srdce se zrovna moc nevyzná. Po nenadálém úmrtí svého bratra, který žil v Itálii, letí jako jeho jediná dědička z New Yorku do Sieny. Bratr jí nechal dům a k tomu složku s výsledky svého bádání, zabývajícího se tajnými dějinami tohoto toskánského města v dobách jeho naprostého zmaru během morové epidemie ve 14. století.


Beatrice se stále hlouběji noří do tajemství, které jí zanechal, a jednoho dne narazí na deník malíře fresek Gabriela Accorsiho, na jehož obrazu ke svému překvapení zahlédne svou vlastní tvář. Minulost a přítomnost se záhadně protnou a Beatrice se ocitne v roce 1347 v Sieně, těsně před propuknutím morové rány. S pomocí Gabriela odhalí zlovolné spiknutí, jehož důsledky zasahují až do stovky let vzdálené budoucnosti. V okamžiku, kdy si černá smrt začíná vybírat první oběti, se Beatrice musí rozhodnout, do které doby skutečně patří. 


zdroj: https://www.knihydobrovsky.cz/pisarka-ze-sieny-68495691

Názov: 3x Hercule Poirot 4
Autorka:
Agatha Christie
Vydavateľ:
Knižní klub

Oficiálna anotácia:
Slavný belgický detektiv řeší další trojici zapeklitých případů – tentokrát v románech Schůzka se smrtí (1938), Temný cypřiš (1940) a Zlo pod sluncem (1941)... (plné znenie anotácie nájdete po kliknutí na odkaz pod obrázkom)


zdroj: http://www.gorila.sk/product/718594

Názov: Pouť oběsenců
Autor:
Pavel Hrdlička
Vydavateľ:
Knižní klub

Oficiálna anotácia:
Oblíbený autor uzavírá svou volnou sérii historických příběhů s detektivní zápletkou románem, jehož hlavním hrdinou je opět Václav od Černého koně. Tentokrát řeší velmi zapeklitý případ, neboť u vchodů staropražských domů se znenadání začínají objevovat nebožtíci, které někdo sňal ze Šibeničního vrchu. U kostela svatého Jindřicha se vraždí a podezřelý je i biřic Vohnout. Ale hlavně: Odváží se podrychtář obžalovat všemocného podkomořího Zikmunda Hulera, králova oblíbence, který si nechává říkat Zikmund z Orlíka? 


zdroj: http://www.gorila.sk/product/718595

Názov: Socializmus v anekdotách
Autor:
Milan Stano
Vydavateľ:
Vydavateľstvo Štúdio humoru a satiry

Oficiálna anotácia:
Anekdoty v tejto knihe sú z našej nedávnej histórie, lebo cez humor sa dá povedať viac o dobe než vážnymi vedeckými traktátmi pre pár odborníkov.

Kniha je koncipovaná do štyroch kapitol: Socializmus v anekdotách v Československu, v Sovietskom zväze, v iných socialistických krajinách a Rádio Jerevan. Zbierka obsahuje 1 329 anekdot, je bohato ilustrovaná 257 dobovými karikatúrami. Nájdete tam aj anekdoty na komunistických papalášov Gottwalda, Zápotockého, Novotného, Husáka, Biľaka, Štrougala, Jakeša a iných, ako na Lenina, Stalina, Chruščova, Brežneva, Andropova, Černenka, Gorbačova, Kadára, Ulbrichta ale aj vtipné hlášky z Rádia Jerevan: Čo je to reakčný vtip? Taký, ktorý vymýšľa reakcia a súdruhovia ho rozširujú... (plné znenie anotácie nájdete po kliknutí na odkaz pod obrázkom)


zdroj: http://www.gorila.sk/product/718886
  
Názov: Macbeth: zločin a zrada sa vykúpia krvou
Autor:
Jo Nesbo
Vydavateľ:
Práh

Oficiálna anotácia:
Sedemdesiate roky, ponuré priemyselné mesto sužuje chudoba a úpadok mravov. Zatvára sa jedna továreň za druhou, po uliciach sa potácajú narkomani a vysoko postavení občania figurujú na výplatných páskach dílerov. Macbeth je policajt s temnou minulosťou. Lady jeho milenka a majiteľka luxusného kasína. Hekate nie je bohyňa kúziel, ale mocný vodca drogového kartelu. A trojica odporných žien mieša v kotle namiesto čarovného elixíru tie najsilnejšie narkotiká...

V podaní bestsellerového nórskeho spisovateľa Jo Nesboa sa miesto a postavy slávnej Shakespearovej tragédie menia, ale najdôležitejšie prísady – ambície, vášne a zrada – zostávajú rovnaké. Aj po viac ako štyroch storočiach.


zdroj: http://www.gorila.sk/product/715488

Názov: Proti...: ...štátu, bohatstvu, vlastenectvu, násiliu, vojne a cirkvi
Autor: Lev Nikolajevič Tolstoj
Vydavateľ:
EUROPA

Oficiálna anotácia:
Kniha Proti... je výberom na Slovensku doteraz nepublikovaných poviedok, esejí a publicistických článkov, ktoré spája obraz L. N. Tolstého (1828 – 1910) – literárneho génia, ktorý celý svoj život zasvätil hľadaniu pravdy, ľudskosti, boju proti všetkým možným formám násilia (štát, cirkev...) páchaným na ľudskej bytosti a príčinám biedy, duchovnej degradácie, neslobody a mravného úpadku a neúnavnej snahe prebudiť v ľuďoch spiace svedomie, lebo veril, že neustála komunikácia so svedomím, úprimná spoveď, sebaanalýza a ustavičné sebazdokonaľovanie sa môžu stať základom novej viery a začiatkom cesty k Božiemu kráľovstvu na zemi.


zdroj: https://www.nejlevnejsi-knihy.cz/kniha/proti.html

Názov: Záhrady v Bomarze
Autor
ka:
Hella S. Haase  

Vydavateľ: EUROPA

Oficiálna anotácia:
Kultúrnohistorická úvaha, ktorá patrí k vrcholom povojnovej nizozemskej esejistiky.


Hella S. Haasse patrí k najvýznamnejším autorkám povojnovej severonizozemskej literatúry. Narodila sa v Batavii (dnešná Jakarta), od roku 1938 žila v Amsterdame a začiatkom 1980tych rokov sa presťahovala do Francúzska. Vydala takmer sedemdesiat literárnych diel, z toho vyše dvadsať románov, niekoľko zväzkov poviedok, knižných esejí, autobiografických prác, cestopisov, písala však aj poéziu a divadelné hry. Debutovala novelou s východoindickou témou Oeroeg (1948), krátko nato sa preslávila románom o poslednom stredovekom trubadúrovi Karolovi Orleánskom Les očakávania (1949) a prózou z prostredia talianskej renesancie Šarlátové mesto (1952). K najvýznamnejším dielam autorkinho neskoršieho obdobia patrí historická próza Páni čajových plantáží (1992, po česky 2003) a román Oko kľúča (2002). Za svoju tvorbu získala Hella S. Haasse niekoľko najvyšších domácich literárnych ocenení, jej knihy sú preložené do mnohých jazykov. Po slovensky vyšla v roku 2001 jej historická fikcia Nebezpečná známosť alebo Daalenberské listy (1976) a v roku 2007 existenciálna novela Skrytý prameň (1950).

zdroj: http://www.gorila.sk/product/718715

Názov: Kdybych ti rozuměl, tvářil bych se takhle?
Autor: Alan Alda
Vydavateľ:
XYZ

Oficiálna anotácia:
Humorný a dobrodružný příběh o empatii a všemožných záludnostech komunikace. 


Alan Alda, mnohokrát oceněný autor bestsellerů a slavný Hawkeye Pierce ze seriálu M*A*S*H, nám vypráví fascinující příběh o tom, jak se vydal objevovat stále lepší způsoby komunikace, aby je mohl později naučit i všechny své čtenáře, a tím jim pomoci v každodenních komunikačních situacích. S charakteristickým humorem a upřímností jemu vlastní zkoumá způsoby rozvíjení empatie, jakožto klíčového komunikačního faktoru. Kdybych ti rozuměl je zábavný, i když lehce provokativní průvodce, který je užitečný pro nás všechny ve všech aspektech našeho života – s přáteli, milenci, rodinami, u našeho doktora, v práci, nebo kdekoli jinde.

zdroj: http://www.gorila.sk/product/715768

Názov: A každé ráno je cesta domů delší a delší
Autor:
Fredrik Backman
Vydavateľ:
Host

Oficiálna anotácia:
I loučení bolí méně, když na něj nejste sami.


Malý Noah s dědou chodí sedávat na lavičku a povídají si. Pod lavičkou rostou hyacinty, stejné, jaké děda kdysi pěstoval pro babičku.
Děda s Noahem si můžou povídat úplně o všem. O všech otázkách spojených se životem a vesmírem, závažných i nicotných. Při rozhovorech s vnukem si děda vždycky vzpomene, jak se zamiloval do babičky a jak o ni ve stáří přišel. Zatím ji pořád vidí před sebou a děsí se dne, kdy si ji už nebude moci vybavit. Cítí, že jeho svět se mění. Proto by rád zůstal s Noahem na lavičce, kde je stále ještě obklopuje pronikavá vůně hyacintů. Jenže zachytit vzpomínky je čím dál těžší a oba se musejí naučit tomu vůbec nejtěžšímu: umění se rozloučit.

Fredrik Backman v této netypické novele líčí boj stárnoucího muže o zachování nejdražších vzpomínek. Činí tak něžně a empaticky, jak to dovede jen on. 


zdroj: http://www.gorila.sk/product/711434

Názov: Putování jednoho slona
Autor:
José Saramago
Vydavateľ:
Plus

Oficiálna anotácia:
Nejoptimističtější a nejdobrodružnější román od nositele Nobelovy ceny.


Saramago se pro svůj román o sloním putování inspiroval skutečnou událostí. Zhruba v polovině 16. století se totiž portugalský král Jan III. rozhodl vyslat přes celou Evropu slona indického, který předtím dva roky strádal v zapomenutém koutě jeho lisabonského paláce. Měl se měl stát velkolepým svatebním darem pro jeho švagra, arcivévodu rakouského a mimo jiné i titulárního českého krále Maximiliána II. Habsburského. Příběh slon Šalamouna, který za doprovodu vojenské eskorty pchází přes prašné kastilské pláně až k pobřeží Středozemního moře, aby se po jeho vlnách přeplavil od italského Janova, odkud se přes zasněžené Alpy dostane až do Vídně, je především podobenstvím o lidském bláznovství. Ať už jde o šílené nápady mocných, které někdo musí uskutečnit, nebo o představy prostých lidí, kteří si během cesty do exotického tvora promítají všechno možné. Barvité líčení různých krajů a lidských mravů je zábavné a poučné zároveň.

zdroj: https://www.nejlevnejsi-knihy.cz/kniha/putovani-jednoho-slona.html

Názov: Láska v čase cholery
Autor:
Gabriel García Márquez
Vydavateľ:
Slovart

Oficiálna anotácia:
Päťdesiatjeden rokov, deväť mesiacov a štyri dni čakal Florentino Ariza na chvíľu, aby mohol Fermine Dazovej vyznať lásku. Bývalý milenec konečne využije príležitosť po tom, čo Ferminin osemdesiatročný manžel Juvenal Urbino zomrie po páde z rebríka, keď sa usiloval chytiť papagája, ktorý mu uletel. A skôr ako sa starí milenci vydajú na plavbu po rieke Magdaléne, aby vplávali do raja vzájomnej lásky, autorov pohľad sa obracia do ich minulosti plnej všednosti a neuveriteľnej krásy. Geniálny rozprávač Márquez načiera do vôd poklesnutých literárnych žánrov a predstavuje milencov v rôznych podobách lásky. Do sentimentálneho príbehu vkladá vlastné spomienky, sny i delirické predstavy. 


zdroj: http://www.gorila.sk/product/714490

Názov: Oheň a síra: za dverami Trumpovej pracovne
Autor:
Michael Wolff
Vydavateľ:
Ikar

Oficiálna anotácia:
Novinár a spisovateľ Michael Wolff vďaka dobrým vzťahom s Trumpovým kabinetom prináša kuloárne informácie z pracovne najkontroverznejšieho prezidenta všetkých čias.

Prvých deväť mesiacov volebného obdobia Donalda Trumpa sa nieslo v znamení búrlivých, šokujúcich a mimoriadne kontroverzných udalostí.

Známy autor a novinár Michael Wolff, ktorý mal neobmedzený prístup do Západného krídla, v knihe opisuje dramatické a živelné úradovanie, odrážajúce prezidentovu osobnosť, čím odkrýva pravdu o chaose v Oválnej pracovni.

Dozviete sa:
–čo si o prezidentovi Trumpovi myslí jeho štáb;
–čo priviedlo Trumpa k tvrdeniu, že ho bývalý prezident Obama odpočúva;
–prečo vyhodili šéfa FBI Jamesa Comeyho;
–prečo sa hlavný stratég Steve Bannon a Trumpov zať Jared Kushner nemohli ani cítiť;
–kto v skutočnosti riadi Trumpov úrad po tom, čo Bannona vyhodili;
–ako úspešne komunikovať s Trumpom;
–čo má Trumpov úrad spoločné s filmom Producenti.
.. (plné znenie anotácie nájdete po kliknutí na odkaz pod obrázkom)


zdroj: https://www.nejlevnejsi-knihy.cz/kniha/ohen-a-sira.html

Názov: Ako som sa stal sám sebou: pamäti psychiatra
Autor: Irvin D. Yalom
Vydavateľ:
Premedia

Oficiálna anotácia:
Psychiater Irvin D. Yalom sa preslávil tým, ako sa dokázal ponoriť do životov iných. Vo svojej dlho očakávanej autobiografii sa zameral na samého seba a vzťahy s ľuďmi, ktorí ho formovali ako človeka, ale aj ako odborníka a spisovateľa.


Syn emigrantov z východnej Európy, ktorí sa usadili v Amerike, vyrastal v pomerne chudobných pomeroch. Aby sa dostal z tohto prostredia, rozhodol sa stať lekárom. Mal šťastie na ľudí aj na dobu, kultúrne premeny šesťdesiatych rokov urýchlili jeho kariéru a poznanie, že odpovede na otázky o ľudskej duši treba hľadať aj mimo odboru. Priťahovala ho nielen psychiatria, ale aj filozofia a beletria, všetky tri skĺbil vo svojich literárnych dielach. 


Yalom opisuje svoju revolučnú prácu v oblasti skupinovej psychoterapie aj vzťah k existenciálnej psychoterapii, metóde, ktorá využíva poznanie veľkých mysliteľov naprieč storočiami. Vysvetľuje, čo bolo inšpiráciou jeho známych kníh ako Láska a jej kat, Keď Nietzche plakal a ďalších. Príbehy jeho najznámejších pacientov sa striedajú s príbehmi z jeho manželstva, memoáre ponúkajú detailný pohľad na Yalomovu terapeutickú techniku, proces písania aj rodinný život. 


zdroj: http://www.gorila.sk/product/718363
  
Názov: Velká kniha techniky: důmyslné vynálezy a vzrušující experimenty
Autor: Volker Wollny
Vydavateľ:
Edika

Poznámka: táto kniha vyjde tento mesiac podľa Martinus.sk a Gorila.sk

Oficiálna anotácia:
Moderní technologie už mi nejsou záhadou!


Moderní technologie nás obklopují téměř na každém kroku. Víte však jak přesně funguje třeba mobilní telefon, bankomat, pokladna v obchodě nebo výtah? Pokud si nejste zcela jisti, pak je tahle kniha určena právě vám. Názorné ilustrace vám dovolí nahlédnout do útrob jednotlivých zařízení a jednoduché experimenty usnadní pochopení základního principu jejich fungování.

zdroj: http://www.gorila.sk/product/715693
   
Názov: Doba jedová 9: Cukr
Autor:
Gary Taubes
Vydavateľ:
Triton

Oficiálna anotácia:
Nezáleží na tom, zda se jedná o běžný řepný, třtinový či konzumní cukr, takzvanou sacharózu, či vysokofruktózový kukuřičný sirup. Konzumace této látky ve všech jejích podobách neustále stoupá, je obsažena téměř ve všem v snídaňových cereáliích, osvěžujících nápojích, ve zmrzlině i chlebu, a dokonce i v cigaretách.

Cílem této knihy je vysvětlit, proč je nutné cukry považovat za důvodně podezřelé a jak jsme se dostali do současné situace, kdy:
třetina všech dospělých trpí obezitou,
dvě třetiny dospělých nadváhou,
téměř každý sedmý je diabetik
a každý čtvrtý až pátý umírá na rakovinu.
.. (plné znenie anotácie nájdete po kliknutí na odkaz pod obrázkom)


zdroj: https://www.nejlevnejsi-knihy.cz/kniha/doba-jedova-9-cukr.html
   
Názov: Nahá opice: člověk jako další živočišný druh
Autor:
Desmond Morris
Vydavateľ:
Jota

Oficiálna anotácia:
V tomto světovém bestselleru, vydaném poprvé v roce 1967, ale nadmíru aktuálním i dnes, vypráví Desmond Morris, známý britský zoolog, o člověku v souvislosti se zvířecí říší, ve které nachází zdroje a zárodky jeho běžných reakcí a zažitých mechanismů chování, neboť se soustřeďuje „na ony aspekty našeho života, jež mají zřejmou obdobu u jiných druhů zvířat“. Všímá si původu lidské bytosti (kterou nazývá „nahá opice“) a sleduje ji v oblasti pohlaví, výchovy, zkoumání, agrese, výživy a potřeby starat se o svůj zevnějšek i celé své tělo; pozoruje také její vztah k ostatním živočichům. Nahá opice se tak řadí po bok Darwinovy teorie vzniku druhů, nedívá se tedy na člověka jako na padlého anděla, nýbrž jako na vyšší vývojový stupeň opice, který je pozoruhodný svou odolností, energií a představivostí. Neměli bychom tedy zapomínat na svůj živočišný původ, ale naopak bychom si měli hlouběji uvědomovat svou sounáležitost a spojení s přírodou. 


zdroj: https://www.knihydobrovsky.cz/naha-opice-67960880
   
Názov: Muž, který nemohl přestat: život s obsedantně kompulzivní poruchou
Autor:
David Adam
Vydavateľ:
Portál

Poznámka: táto kniha vyjde tento mesiac podľa Martinus.sk (26. 4.) a Gorila.sk (25. 4.)

Oficiálna anotácia:
Řekněme, že stojíte blízko okraje útesu a užíváte si výhled. Není tu žádná bezpečnostní zábrana a část vašeho mozku, která hlídá možná nebezpečí a instinktivně se jim vyhýbá, znervózní a vyšle signál nohám, aby udělaly krok zpět, a riziko tím snížily. Jiná část mozku tento příkaz pohnout nohama zaznamená a snaží se ho vysvětlit tím, že porovná imaginární hrozbu s realitou. Žádná bezprostřední hrozba tu však není. Klidně stojíte. Proč tedy ustupovat zpět? V čem je problém? Mozek generátor vtíravých myšlenek vystřelí (iracionální) návrh: problém musí být v tom, že jsi chtěl skočit.


Vtíravé myšlenky má občas téměř každý. Ať už se týkají jídla, sexu, násilného chování, devět z deseti lidí občas napadne něco, co vzápětí vnímají jako šokující, nepřiměřené či děsivé. Pokud se takové nechtěné myšlenky vracejí opakovaně a donutí člověka vyhýbat se jim pomocí rituálů v chování, může se takové myšlení a chování rozvinout v obsedatně kompulzivní poruchu. Autor, který sám přes dvacet let s touto poruchou zápolí, v upřímné snaze jí porozumět nabízí přehled psychologických, výzkumných, historických, ale i osobních postřehů a poznatků. Osobní příběh se prolíná celou knihou od prvního výskytu, kdy se nemoc ozvala jako sněhová vločka uprostřed léta, přes rozvoj složitých kompulzivních obran proti vtíravým myšlenkám, až po léčbu ve skupinové terapii KBT. 


zdroj: http://www.gorila.sk/product/713888
   
Názov: Dynastie: vzestup a pád Caesarova rodu
Autor:
Tom Holland
Vydavateľ:
Dokořán

Oficiálna anotácia:
Římu nejprve vládli králové a pak se stal republikou. Ale poté co dobyl svět, se jeho republika zhroutila a Řím se topil v krvi. Občanské války byly tak strašné, že římský lid nakonec přivítal vládu autokrata, který mu dokázal přinést mír. Jejich nový pán si říkal Augustus (Vznešený) nebo také oblíbenec bohů. Křiklavé kouzlo dynastie, kterou Augustus založil, se nikdy nevytratilo. Žádná jiná rodina se jí nemůže vyrovnat galerií předních postav, jež vyvolávají zájem i znepokojení. Tiberius, slavný vojevůdce, který skončil jako zahořklý samotář, nechvalně proslulý svým zvráceným chováním; Caligula, mistr krutostí a ponižování, jenž chtěl jmenovat konzulem svého koně; Agrippina, která svými manévry dostala k moci svého syna Nera, jenž ji dal nakonec zavraždit; a samotný Nero, který závodil na olympijských hrách, oženil se s eunuchem a po požáru Říma si v centru metropole vystavěl vlastní palác neřestných rozkoší. Tom Holland přináší oslnivý portrét první císařské dynastie Říma. V tomto strhujícím příběhu nalezneme vrahy i ctihodné senátory, cizoložníky i vlasaté barbary, pletichařící matky i zdráhající se gladiátory. Dynastie je freskou rodiny, která přetvořila a ohromila Řím. 


zdroj: http://www.gorila.sk/product/719133
   
Názov: Mediální mámy a digitální tátové: rady, které na internetu nenajdete
Autor:
Yalda T. Uhls
Vydavateľ:
Portál

Oficiálna anotácia:
Ničí sociální sítě naše děti? Kolik času stráveného na internetu je už příliš? Co pro teenagery znamenají selfie a sexting? Jak jejich život ovlivňuje syndrom zvaný FOMO (Fear of Missing Out), tedy potřeba být neustále online, protože jinak by bylo možné něco podstatného propásnout? Tento rádce jednoduchým, srozumitelným způsobem seznamuje čtenáře s tím, jaký vliv mohou mít současná média na naše děti, ale i na nás samotné. Každá kapitola je zakončena shrnutím nejdůležitějších bodů a užitečnými typy pro běžný život. Poskytuje tak přehledný a čtivý návod, jak snadněji proplouvat nástrahami digitální éry. Kniha je ceněna zejména pro svou informativnost a pozitivní tón. 


zdroj: http://www.gorila.sk/product/714376
   
Názov: Autizmus
Autori:
Lucio Cottini & Giacoma Vivantiho
Vydavateľ:
Noxi

Oficiálna anotácia:
Sada materiálov (sprievodca, pracovný zošit 1, pracovný zosit 2) pre učiteľov, vychovávateľov, psychológov, rodičov a všetkých, ktorí pracujú sa autistickými deťmi.
 

Zostavovatelia tejto publikácie sa inšpirovali spoločným cieľom: priniesť v jedinej publikácii ucelenú víziu vedeckého prístupu k problémom spojeným s autizmom a jej využitie vo vzdelávacích a psychologických programoch podporených vedecky podloženými modelmi a stratégiami prístupu. Cieľom bolo poskytnúť celý rad nápadov zohľadňujúcich rozmanitosť a rôznorodosť, ktorými sa autizmus prejavuje. 

zdroj: http://www.gorila.sk/product/688109
   
Názov: Co nás učí zvířata
Autorka:
Danielle MacKinnon
Vydavateľ:
Omega

Oficiálna anotácia:
Prohlubte vztahy se zvířaty ve svém životě a staňte se lepším člověkem. Zvířata všude kolem nás se chovají jako terapeuti, trenéři, instruktoři a guru, stačí jen dávat dobrý pozor. Mohou vám pomoci a vést vás na cestě osobního rozvoje. Tato kniha ukazuje, jak zvířata pochopit a těžit z jejich moudrosti. Autorka intenzivně pracuje se zvířaty téměř dvacet let a nabyté bohaté zkušenosti transformovala do užitečných nástrojů a technik, které vám krok za krokem pomohou ovládnout komunikaci se zvířaty. 


zdroj: https://www.nejlevnejsi-knihy.cz/kniha/co-nas-uci-zvirata.html


Knihy pre deti a mládežNázov: Nezbedné bodky
Autorka: Elena Rabčanová
Vydavateľ: Fortuna Libri

Oficiálna anotácia: Interaktívna knižka, vďaka ktorej si deti osvojujú farby a rozvíjajú logické myslenie pomocou jednoduchých aktivít. Knižka obsahuje vyberateľné okienka, pomocou ktorých deti riešia rôzne zaujímavé úlohy. 

Pri hre s knihou sa deti učia priraďovať farby hravým spôsobom. Rozvíjajú si logické myslenie i fantáziu, trénujú zrakový vnem, priraďovanie farieb a navyše si zdokonaľujú jemnú motoriku. 

zdroj: http://www.gorila.sk/product/718901

Názov: Tangram pre deti
Autorka:
Elena Rabčanová
Vydavateľ:
Fortuna Libri

Oficiálna anotácia:
Interaktívna knižka, vďaka ktorej si deti rozvíjajú priestorovú predstavivosť pomocou jedného z najstarších a najznámejších hlavolamov. Knižka obsahuje vyberateľný tangram, z ktorého deti skladajú obrázky podľa predlohy či vlastnej fantázie.


Pri hre s knihou si deti ohmatajú geometrické tvary a objavujú nové možnosti ich využitie. Rozvíjajú si logické myslenie i fantáziu, trénujú zrakový vnem, priraďovanie farieb a navyše si zdokonaľujú jemnú motoriku. 


zdroj: http://www.gorila.sk/product/718911
   
Názov: O stratenom jelenčekovi
Autor:
Rudolf Lukeš
Vydavateľ:
B4U Publishing

Poznámka: vekové odporúčanie: 3+

Oficiálna anotácia:
Priestorové leporelo pre najmenšie deti.


Malý jelenček stratil svojich rodičov, ale je ich odhodlaný nájsť. V lese žije veľa zvierat. Kto mu pri jeho pátraní pomôže? Kniha zoznámi najmenších čitateľov s lesom a jeho obyvateľmi. Vďaka pohyblivým obrázkom si užijú nielen veľa zábavy, ale aj napätia.

zdroj: http://www.gorila.sk/product/717530

Názov: O márnivom koníkovi
Autor:
Rudolf Lukeš
Vydavateľ:
B4U Publishing

Poznámka: vekové odporúčanie: 3+

Oficiálna anotácia:
Priestorové leporelo pre najmenšie deti.


Čo všetko sa môže stať, keď si pretekársky koník želá byť morským koníkom? Vydaj sa s ním do hlbín mora, spoznaj život pod vodou a zoznám sa s rôznymi morskými živočíchmi. Kniha najmenším čitateľom ponúka príbeh plný zábavy a napätia zachytený na veselých pohyblivých ilustráciách. 

zdroj: http://www.gorila.sk/product/717534

Názov: O neposlušnom ľadovom medvedíkovi
Autor:
Rudolf Lukeš
Vydavateľ:
B4U Publishing

Poznámka: vekové odporúčanie: 3+

Oficiálna anotácia:
Priestorové leporelo pre najmenšie deti.


Viete, čo vie ľadový medveď najlepšie? Plávať! Malému Teddymu sa však do vody nechce. Čo sa môže stať, keď sa ľadový medveď nenaučí plávať? Kniha pre najmenších čitateľov je plná veselých pohyblivých ilustrácií, ale taktiež zábavy a ponaučenia! 

zdroj: http://www.gorila.sk/product/717540

Názov: Magnus, mocný kúzelník a jeho zvieratká
Autor:
Rudolf Lukeš
Vydavateľ:
B4U Publishing

Poznámka: vekové odporúčanie: 3+

Oficiálna anotácia:
Priestorové leporelo pre najmenšie deti.


Hlboko v lese v jaskyni, kam ľudská noha nikdy nevkročila, žil mocný čarodejník Magnus. Prečítajte si jeho príbeh s čarovnými ilustráciami a pohyblivými obrázkami.

zdroj: http://www.gorila.sk/product/717545

Názov: Popoluška
Autor:
Vojtěch Kubašta
Vydavateľ:
B4U Publishing

Poznámka: vekové odporúčanie: 3+

Oficiálna anotácia:
Unikátne priestorové rozprávky.


Žilo, bolo jedno krásne dievča, ktoré nemalo mamičku, iba otecka, márnivé nevlastné sestry a zlú macochu. Keďže ale malo dobré srdce a pre každé zvieratko niečo pod zub, odmenili sa mu nielen zvieratká, ale aj kúzelná víla. Z dievčatka s tvárou zašpinenou od popola sa po tri večery stávala krásna princezná… A ako to bolo ďalej? Prečítajte si klasickú rozprávku o Popoluške, tentokrát v nádhernom priestorovom stvárnení slávneho českého výtvarníka Vojtěcha Kubaštu, na knihách ktorého vyrastali generácie detí v Českej a Slovenskej republike.

zdroj: http://www.gorila.sk/product/717840

Názov: O neposlušných kozliatkach
Autor:
Vojtěch Kubašta
Vydavateľ:
B4U Publishing

Poznámka: vekové odporúčanie: 3+

Oficiálna anotácia:
Unikátne priestorové rozprávky.


Boli raz jedny kozliatka, ktoré neposlúchli mamičku a otvorili zlému vlkovi. Hádajte, čo bolo ďalej? Nešťastie. Vlk bol totiž veľmi hladný… Chcete vedieť viac? Chcete vedieť, ako to celé dopadlo? Na nič nečakajte a prečítajte si klasickú rozprávku. Tentoraz v nádhernom priestorovom stvárnení slávneho českého výtvarníka Vojtecha Kubaštu, na knihách ktorého vyrastali generácie detí v Českej a Slovenskej republike. 

zdroj: http://www.gorila.sk/product/717661

Názov: Popoluška
Autor:
-
Vydavateľ:
Naše vojsko

Oficiálna anotácia:
Stále živá, poetická a romantická rozprávka o Popoluške v mimoriadnej grafickej úprave Valerie Docampo. Určená predovšetkým tým, čo ju nepoznajú, a ako pripomenutie všetkým, čo na ňu zabudli. 


zdroj: http://www.gorila.sk/product/717477

Názov: Průvodce přírodou pro děti
Autori:
Katrin Hecker & Frank Hecker
Vydavateľ:
Nakladatelství Universum

Oficiálna anotácia:
Průvodce světem zvířat a rostlin pro děti. Obsahuje 200 různých druhů, které doplňují výstižné fotografie a rámečky se zajímavostmi. S ohledem na dětské čtenáře jsou v textu i tipy na různé zábavné a vzdělávací aktivity. Kniha se hodí nejen jako zdroj informací třeba k rozšíření školního učiva, ale i do terénu jako průvodce při rodinném výletu do přírody. Přehledná i zábavná příručka s hezkou grafickou úpravou v praktickém formátu. 


zdroj: Nejlevnější knihy

Názov: Čí je to kostra?
Autori:
Henri Cap & Raphael Martin
Vydavateľ:
Host

Poznámka: vekové odporúčanie: 6+

Oficiálna anotácia:
Jsou kostry strašidelné? Možná trochu, ale nudné rozhodně ne!


Kostra je neuvěřitelně fascinující součást těla většiny tvorů, které znáš. Z čeho se skládá? Jak funguje? Je možné na první pohled rozeznat lidskou kostru od gorilí nebo rozlišit lebku želvy od lebky zmije? Proč má dítě v těle 350 kostí a dospělý jen 200? V této hravé encyklopedii se dozvíš o kostře vše — od hlavy až k patě. Poznáš, čí je to kostra? Nahlédni pod jedno z 25 odklápěcích okének a nech se překvapit, co odhalí. 


zdroj: http://www.gorila.sk/product/719219

Názov: Botanicum
Autorky:
Jenny Broom & Kathy Willis
Vydavateľ:
Albatros

Poznámka: vekové odporúčanie: 8+

Oficiálna anotácia:
Neobyčejné muzeum rostlin, které má otevřeno 365 dní v roce. 


Vítejte v Botanicu, jediném muzeu, které má otevřeno, kdykoliv se vám zachce. Vystavuje ty nejkrásnější, nejexotičtější a nejpodivnější rostliny, které ohromí každého čtenáře. Prozkoumáte titěrné řasy, rozmanitě zabarvené houby, lišejníky i velkolepé masožravky. Navíc se dozvíte, jak se rostliny s ubíhajícím časem vyvíjely a jak moc se musely přizpůsobit, aby vůbec přežily. Račte vstoupit, království rostlin se vám otevírá v celé své kráse!

zdroj: http://www.gorila.sk/product/717610
   
Názov: Strom naděje 
Autori: Katherine Applegate & Charles Santoso 
Vydavateľ: Albatros 
Poznámka: vekové odporúčanie: 9+

Oficiálna anotácia: Laskavý a vtipný příběh od oceňované autorky o nutnosti postavit se strachu čelem.

Jindy poklidná atmosféra v malém městečku se změní, když se přistěhuje nová rodina, která je tak trochu “jiná”. Hrozí, že kvůli nevraživosti místních bude muset z města zmizet a s ní i prastarý dub, ke kterému lidé už po léta chodí na prvního máje věšet svá přání. Ale za ta léta, co je dub na světě, si naštěstí našel v říši zvířat přátele, kteří ho nenechají na holičkách! Příběh držitelky ocenění Newberry Medal naučí čtenáře postavit se vlastnímu strachu

zdroj: http://www.gorila.sk/product/717598
 
Názov: Emil a detektivové
Autori:
Erich Kästner & Galina Miklinová
Vydavateľ:
Albatros

Poznámka: vekové odporúčanie: 9+

Oficiálna anotácia:
Dramatická honička za zlodějem začíná!


Emil Tischbein bydlí s maminkou v městečku Neustadtu, ale na prázdniny jede k babičce a sestřenici do Berlína. Na cestu dostane nemalý obnos, jenže ve vlaku usne. Když se probudí, peníze jsou pryč, ačkoli měl obálku s penězi přišpendlenou k podšívce kabátku. Co teď? Emil se rozhodne zloděje vypátrat a usvědčit, však už má podezření na jednoho spolucestujícího. A nezůstane na to sám, získá kamaráda, který přivede partu místních kluků. Promyšlená a dramatická honička za zlodějem může začít!

zdroj: http://www.gorila.sk/product/715710
   
Názov: Škola magických zvierat 4: Ohromné!
Autorka:
Margit Auer
Vydavateľ:
Verbarium

Poznámka: vekové odporúčanie: 9+

Oficiálna anotácia:
V tejto škole sa ukrýva tajomstvo. Na koho sa usmeje šťastie, nájde najlepšieho priateľa na celom svete. Magické zviera. Zviera, ktoré vie rozprávať. Ale len ak patrí tebe…

V triede magických zvierat sa vyskytne problém! Učiteľka, slečna Cornfieldová, prichytí Siláka pri vskutku bezočivom čine. Vyletí za to teraz zo školy? Silák však namiesto toho dostane hovoriace zviera: drzého krokodíla Ricka z Floridy, ktorému príšerne páchne z papule. Dostal ho za odmenu či za trest? A je naozaj dobrý nápad vziať krokodíla na školský výlet? 


zdroj: http://www.gorila.sk/product/714899

Názov: Odpočítávání
Autori:
Timo Parvela & Bjorn Sortland
Vydavateľ:
Host

Poznámka: vekové odporúčanie: 9+
 

Oficiálna anotácia: Marie je čtrnáctiletá dcera bohatého výrobce zbraní. S pomocí několika nerdů prošla závěrečnou úrovní počítačové hry, o které se všude mluví, a byla převezena na tajnou základnu do Oblasti 51 v Nevadě, kde má se skupinou ostatních dětí absolvovat speciální výcvik pro kosmickou expedici do vzdáleného planetárního systému Kepler62. Na základně potkává Ariho, Joniho a agentku Olivii, která skupinu vede. Proč ale chce někdo do vesmíru vyslat skupinu dětí? A jaká tajemství se ukrývají v hlubinách nekonečných chodeb pod Nevadskou pouští?

zdroj: https://www.nejlevnejsi-knihy.cz/kniha/odpocitavani.html

Názov: Žabí polibek
Autor: Garth Nix
Vydavateľ:
Baronet

Oficiálna anotácia:
Princezna Anya je nucena žít v jednom hradě s novým manželem své nevlastní matky, ďábelským nevlastním otcem vévodou Rikardem. Když se vévoda rozhodne, že chce království jenom pro sebe, Anya musí utéct z domova. Za pomoci loajálního mluvícího psa, chlapce uvězněného v těle mloka a čtveráckých kouzelníků se Anya vydává na Výpravu, která (pokud dopadne dobře) navždycky osvobodí její zemi - a naučí ji pár věcí o používání síly a o tom, že přátelé jsou to nejdůležitější na světě. 


zdroj: https://www.nejlevnejsi-knihy.cz/kniha/zabi-polibek.html
   
Názov: Král vrkú
Autor:
Vratislav Kadlec
Vydavateľ:
Host

Oficiálna anotácia: Kdyby byl Petr Pan holka… s plnovousem… nejspíš by si říkal král Vrkú.

Jakub Suchý je obyčejný hubený kluk, co se umí skvěle schovávat. Právě teď se snaží ukrýt před starostovým synem Maxem, který nevynechá jedinou příležitost, aby ho šikanoval. Jakubův plán — nenápadně proklouznout ze školy — se změní v zoufalý úprk před Hamtovou hordou, a nebýt jedné nečekané díry v zemi, bůhvíjak by to všechno dopadlo.
Na útěku před svým úhlavním nepřítelem Jakub objeví skrytý hvozd uprostřed města. A v něm ten nejúžasnější stromový bunkr na světě se spoustou provazových žebříků, toboganů a ztřeštěných vynálezů. A tomu všemu vládne tajemná, vousatá a ohromně zábavná postavička — král Vrkú se svým neposedným mazlíčkem, vombatem Herbertem. Ale pozor! Max a jeho banda kují hanebný plán… Kaďapult a slimákovou kaši připravit! 


zdroj: https://www.nejlevnejsi-knihy.cz/kniha/kral-vrku.html
   
Názov: Jmenuji se Alice 
Autorky: Ivona Březinová & Nora Calvo Martin 
Vydavateľ: Albatros 
Poznámka: vekové odporúčanie: 13+

Oficiálna anotácia: Alice je inteligentní gymnazistka, které rodiče naprogramovali kariéru lékařky. Stresy v rodině plynoucí ze strohé výchovy a osobních problémů všichni řeší nejrůznějšími léky. Alice chce rodičům vyhovět, ale jak se vyskytne skulina v podobě samostatně prožitých prázdnin, zatouží být dospělá a zároveň vyzkoušet zakázané ovoce. Nová láska ji však nutí vyhledávat drogu – a zběsilý kolotoč se rychle roztáčí…

zdroj: http://www.gorila.sk/product/715711
 
Názov: Všade samé korytnačky
Autor:
John Green
Vydavateľ:
Ikar

Oficiálna anotácia:
Šestnásťročná Aza Holmesová nikdy nemala v úmysle riešiť záhadný prípad zmiznutia miliardára Russella Picketta. Lenže keď sa jej najlepšia kamoška Daisy Ramirezová dozvie, že v hre je odmena stotisíc dolárov, s nadšením sa vrhne do vyšetrovania. Aza sa jej rozhodne pomôcť, keďže z detstva pozná Pickettovho syna Davisa. Zoznámili sa kedysi v tábore pre deti, ktorým zomrel jeden z rodičov. Dievčatá stoja pred zásadnou otázkou: Stal sa miliardár obeťou únosu, alebo utiekol pred políciou, ktorá ho chcela obviniť z úplatkárstva?


Aza sa snaží byť dobrou dcérou, dobrou kamarátkou, dobrou študentkou a možno aj dobrou detektívkou, no pritom musí bojovať s vlastnou úzkosťou a ustavične padá do špirály obsesívno-kompulzívnych myšlienok.


Spisovateľ John Green, autor bestsellera Na vine sú hviezdy, ktorý sám trpí obsesívno-kompulzívnou poruchou, s drsnou úprimnosťou rozpráva svoj doteraz najosobnejší príbeh o láske, vytrvalosti a sile ozajstného priateľstva. 


zdroj: http://www.gorila.sk/product/715995

Názov: Hořící stránka
Autorka:
Genevieve Cogman
Vydavateľ:
Omega

Oficiálna anotácia:
Když je vaší úlohou zachránit den – kde začnete?
Irene, agentka Neviditelné knihovny, má pevné zásady, zvláště ve zkušební době. Jenže co si počít, když cesta domů je v plamenech a východy z mnoha realit jsou nefunkční? A navíc je to Alberich s plánem na zničení celé Knihovny. Irene a její pomocník Kai jsou vysláni do Petrohradu, aby této hrozbě zamezili. Jenže je tu i Alberich a plánuje atentát. Vhodná příležitost překazit jeho plány a Knihovnu zachránit. 


zdroj: http://www.gorila.sk/product/713905

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára